Kto musi wypełniać deklarację?

Informacja dla mieszkańców

Mieszkasz w nieruchomości, którą opiekuje się osoba sprawująca zarząd nieruchomością wspólną (spółdzielnia mieszkaniowa, zarządca)

Złożenie deklaracji - nie musisz składać deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami do Ekosystem. Prawdopodobnie będziesz tylko musiał poinformować spółdzielnię /zarządcę, ile metrów kwadratowych mierzy zajmowany przez ciebie lokal i ile osób w nim mieszka, w celu złożenia przez spółdzielnie / zarządcę zbiorczej deklaracji, w której uwzględniony będzie Twój lokal.

Wpłacanie opłaty – Spółdzielnia / zarządca będzie wpłacać na konto Gminy opłatę o zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Będzie ona sumą opłata wyliczonych dla poszczególnych lokali w nieruchomości. Możesz dostać od spółdzielni / zarządcy informację o wliczeniu opłaty do czynszu.

Jesteś właścicielem nieruchomości

Mieszkasz w lokalu/domu, którym nie opiekuje się spółdzielnia / zarządca, to musisz sam złożyć deklarację i wpłacać opłatę na konto Gminy Wrocław. Jeśli lokal/dom należy do kogoś innego, np. wynajmujesz, to najpierw ustal czy deklaracja nie została już przez niego złożona.

Informacja dla przedsiębiorców

Nie musisz składać deklaracji, jeśli prowadząc działalność gospodarczą wytwarzasz wyłącznie odpady przemysłowe, na których odbiór masz podpisaną odrębną umowę. Obowiązek składnia deklaracji i wnoszenia opłaty dotyczy odpadów komunalnych, nie przemysłowych.
Lokal, w którym prowadzisz działalność gospodarczą mieści się w nieruchomości, którą opiekuje się spółdzielnia / zarządca.

Złożenie deklaracji – nie musisz składać deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami do Ekosystem. Prawdopodobnie będziesz tylko musiał poinformować spółdzielnię /zarządcę, ile i o jakiej pojemności, potrzebujesz pojemników na odpady zmieszane oraz jak często ma być ich odbiór. Spółdzielnia / zarządca złoży przez zbiorczą deklarację, w której uwzględniony będzie Twój lokal.

Wpłacanie opłaty – spółdzielnia / zarządca będzie wpłacać na konto Gminy Wrocław opłatę o zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Będzie ona sumą opłata wyliczonych dla poszczególnych lokali w nieruchomości. Możesz dostać od spółdzielni /zarządcy informacji o wliczeniu opłaty do czynszu.

Nie jesteś właścicielem nieruchomości

Prowadzisz działalność w lokalu, którym nie opiekuje się spółdzielnia /zarządca, to musisz sam złożyć deklarację i wpłacać opłatę na konto Gminy Wrocław. Jeśli lokal/dom należy do kogoś innego, np. wynajmujesz, to najpierw ustal czy deklaracja nie została już przez niego złożona.

Jak wypełnić deklarację? Krok po kroku.

Zobacz: Jak wypełnić deklarację? Krok po kroku.

Powiązane tematy

Jak wypełnić deklarację? Krok po kroku.
Gdzie i jak można złożyć deklarację?
Kiedy muszę złożyć korektę deklaracji?
Jak wyliczyć wysokość opłat?

BOK Ekosystem

Jeśli masz dodatkowe pytania, czy musisz wypełniać deklarację, skorzystaj z formularza kontaktowego.